Skip to main content

Zmiany cen poboru energii, czyli innymi słowy koszty emisji dwutlenku węgla to temat niezwykle aktualny wśród europejskich przedsiębiorców. O ile gospodarstwa domowe mogą jeszcze spać spokojnie, o tyle właściciele firm powinni dokładnie przeanalizować swoje rachunki za prąd i zastanowić się nad rozwiązaniami, które przyczynią się do generowania oszczędności. Jedną z opcji jest fotowoltaika dla firm.

fotowoltaika w firmie

Z powodu wyższej ceny energii przedsiębiorstwo może stracić całą dynamikę zysku wygenerowanego w danym roku. W obliczu takiej sytuacji, zarządy firm mogą decydować się na radykalne działania tj.: redukcja etatów, czy zmniejszenie nakładów inwestycyjnych. Przed podjęciem pochopnych decyzji warto rozważyć alternatywne rozwiązanie, które w szerszej perspektywie przyniesie korzyści dla Twojego firmowego portfela i środowiska.

Fotowoltaika dla firm

Montaż instalacji fotowoltaicznych to coraz bardziej popularny sposób na obniżenie rachunków za prąd. Dodatkowo, biorąc pod uwagę nowelizację ustawy (Dz.U. 2019 poz. 1524) o OZE z 2019 roku według, której małe i średnie firmy mogą wytwarzać energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii na zasadach prosumenckich, trudno się dziwić widząc znaczący wzrost zainteresowania tym tematem. 

Etapy wdrażania instalacji fotowoltaicznej

Pierwszym i najważniejszym etapem jest wybór optymalnej formy finansowania inwestycji z punktu widzenia Twojego przedsiębiorstwa. Przy podejmowaniu decyzji warto zapoznać się ze wszystkimi możliwościami dostępnymi na rynku – od tego wyboru zależeć będzie przebieg kolejnych etapów wdrażania instalacji. Jedną z rynkowych nowości jest model abonamentowy, nie wymagający inwestycji środków własnych.

Kolejnym istotnym elementem jest ustalenie właściwej mocy instalacji PV. Należy odpowiednio oszacować zapotrzebowanie na energię elektryczną i czynniki na nie wpływające. Musisz wiedzieć, co traktować jako punkt wyjścia i od jakich zmiennych zależeć będzie wielkość instalacji.

Schemat działania instalacji PV i systemu opustów w firmach

Schemat działania instalacji PV i systemu opustów w firmach

Następnym krok to kompletowanie niezbędnych dokumentów do zgłoszenia instalacji oraz dobór odpowiednich rozwiązań technicznych, zarówno w kwestii montażu, jak i selekcji komponentów. Istotna w tym przypadku jest znajomość specyfikacji technicznej modułów słonecznych oraz wiedza odnośnie możliwości instalacyjnych w Twoim przedsiębiorstwie.

Według wielu specyfikacji moduły fotowoltaiczne są całkowicie bezobsługowe. Aby jednak utrzymać ich wydajność i skuteczność, konieczna jest regularna konserwacja, co bezpośrednio łączy się z kwestią gwarancji i amortyzacji.

Reasumując, wdrożenie fotowoltaiki w firmie można podzielić na kilka elementarnych etapów. Każdy z nich musi zostać wykonany z najwyższą starannością i precyzją, co pozwoli uniknąć Ci ewentualnych komplikacji i awarii.

Dokładny opis wszystkich etapów znajdziesz w specjalnie przygotowanym e-booku Instrukcja wdrożenia fotowoltaiki dedykowanym przedsiębiorcom.Instrukcja wdrożenia fotowoltaiki

Marta Lichota

Author Marta Lichota

More posts by Marta Lichota

Leave a Reply