Skip to main content

Istnieje kilka sposobów na oszczędności w przedsiębiorstwie. Na początek należy zastanowić się, gdzie ucieka najwięcej pieniędzy. Często okazuje się, że dużą część kosztów stanowią opłaty za zużycie energii elektrycznej. Niestety, nie można zmniejszyć zapotrzebowania firmy na prąd jeśli przedsiębiorstwo planuje rozwój. Istnieje jednak możliwość znacznego zmniejszenia wydatków. I to bez inwestycji środków własnych. Pozwala na to modernizacja oświetlenia LED jako usługa.

Modernizacja opraw na LED to zmniejszenie zużycia energii elektrycznej w firmie

Koszty zużycia energii elektrycznej ponosi każda firma bez wyjątku. W zależności od branży są one mniejsze lub większe. Jednak przeglądając faktury, można jednoznacznie stwierdzić, że mimo wszystko pochłaniają rocznie znaczną część budżetu. Pieniądze te mogłyby zostać przeznaczone na inne cele przedsiębiorstwa. Mowa o modernizacji sprzętu, szkoleniach pracowników lub innych inwestycjach.

Przedsiębiorcy zdają sobie sprawę, że redukcja kosztów za zużycie energii elektrycznej jest konieczna ale chcą by była możliwie prosta, bezproblemowa i tania. Tak, by ponosiła jak najmniej kosztów związanych z modernizacją oraz by ograniczyć inwestycję środków własnych na początku całego procesu. Czy jest to możliwe? Tak. Mowa o zastosowaniu technologii LED, czyli modernizacji oświetlenia w ramach usługi abonamentu Luneos. Projekt przebiegnie bezproblemowo i optymalnie finansowo, ponieważ dobieramy do realizacji odpowiedniego partnera.

Przestarzałe oświetlenie generuje wyższe koszty za energię elektryczną – aby było wystarczająco wydajne, potrzebują dużo prądu. W ich przypadku jest to czynnik nie do przeskoczenia. Właściciel starego oświetlenia może próbować wymienić źródła światła, aby zredukować koszt (oczywiście, gdy chce je pozostawić), ale jest to rozwiązanie mało opłacalne ekonomicznie. Po pierwsze dość często wymieniamy źródła światła, ponieważ maja krótką żywotność. Do drugie musimy pamiętać o regularnym serwisie i zapasie. Po trzecie w technologii źródeł światła nie było znacznych rewolucji, dlatego dziś na rynku są poprostu dostępne inne rozwiązania bardziej ekonomiczne i wydajniejsze.

Jest jeszcze jeden czynnik, który powoduje, że przestarzałe oświetlenie generuje duże koszty. I to z roku na rok coraz wyższe. Mowa o cenie za prąd elektryczny. Rozlicza się ją za zużycie 1 kWh. Niestety, od kilku lat obserwuje się regularne podwyżki cen. Z tego powodu każde przedsiębiorstwo musi liczyć się z tym, że wydatki w tym roku niekoniecznie będą takie same jak w przyszłym i trzeba zabezpieczyć budżet na ten cel.

Dlatego, aby wygenerować oszczędności na energii elektrycznej, zalecana jest modernizacja oświetlenia. Wybierać należy takie, które nie tylko potrzebuje mało prądu (czyli generuje oszczędności energii elektrycznej), ale jest przy tym tak samo wydajne i bezawaryjne. Coraz częściej obserwuje się popularność technologii LED.

Modernizacja oświetlenia gwarantuje redukcję zapotrzebowania na energię elektryczną

Oświetlenie LED

Ważne jest zrozumienie technologii LED, aby wiedzieć, dlaczego pozwala ona wygenerować oszczędności danemu przedsiębiorstwu. Nazwa pochodzi od angielskiego wyrażenia Lighting Emitting Diode. Oznacza to, że prąd przepływa przez diodę elektroluminescencyjną. Jest to element, który ma zdolność do emitowania światła widzialnego. Ma ono jednak nieco inne parametry od światła, które generują zwykłe żarówki.

Oświetlenie LED ma kilka zalet, dzięki którym pozwalają jego użytkownikowi osiągnąć pewne korzyści. Jest to przede wszystkim żywotność czyli czas świecenia. Oprawa LED może świecić ponad kilkadziesiąt tysięcy godzin. To daje nawet kilka lat nieprzerwanego działania i brak kosztów związanych z wymianą lamp.

Kolejną korzyścią są oszczędności energii elektrycznej. LED nie potrzebuje czasu na rozgrzanie się, co oznacza, że zaczyna świecić pełną mocą od razu. Jednocześnie potrzebują mniej prądu, aby działać (są więc energooszczędne). Dzięki modernizacji opraw oświetleniowych przedsiębiorca może liczyć na oszczędności przy zachowaniu takiej samej wydajności. Co więcej, do redukcji zużycia energii elektrycznej nie są potrzebne żadne inwestycje, ponieważ istnieją niestandardowe źródła finansowania m.in. Vendor Finance. Tym samym firma może wymienić oświetlenie na LED nie ponosząc żadnych kosztów na początku.

Nie można zapomnieć o tym, że korzystanie z tego typu źródeł światła przynosi korzyści dla środowiska. Technologia umożliwia mniejsze zużycia prądu, a tym samym redukcję emisji dwutlenku węgla. Ekologiczne rozwiązania w przedsiębiorstwach są obecnie na wagę złota.

Zmiana oświetlenia na LED pozwala na zwiększenie jego wydajności przy jednoczesnym zmniejszeniu wydatków

Light as a Service, czyli oświetlenie w abonamencie

Wielu przedsiębiorcom wydaje się, że za modernizację, która pozwoli zaoszczędzić na energii, trzeba dużo zapłacić. Nie każdy jest w stanie pozwolić sobie na taką inwestycję – zwłaszcza gdy firma jest na etapie bardzo dużego rozwoju lub przestoju związanego z sytuacją ekonomiczną na świecie, a co za tym idzie środki muszą być ulokowane w innym miejscu. W takiej sytuacji modernizacja jakiejś infrastruktury zawsze schodzi na drugi plan.

Niektórzy przedsiębiorcy decydują się na skorzystanie z zewnętrznych źródeł. Oświetlenie LED w tym przypadku są finansowane przy pomocy kredytu. To rozwiązanie nie jest w tym przypadku najlepsze. Rata pożyczki nie jest stała, ponieważ zależy od oprocentowania WIBOR. Tym samym nie jest możliwe ustalenie dokładnego kosztu całkowitego. Potrzebny jest także wkład własny. Ponadto obecna sytuacja ekonomiczna spowodowała, że banki niechętnie przyznają nowe finansowanie.

Obecnie dla firm istnieją nowe sposoby finansowania, często określane mianem niestandardowe. Jest nim m.in. abonament. Przedsiębiorstwo otrzymuje nowe oświetlenie w zamian za uiszczanie comiesięcznej opłaty przez okres określony w umowie. Co ważne – ta opłata jest stała i nie zależy od żadnych czynników – co daje przewagę nad kredytem.

Wymiana opraw oświetleniowych w abonamencie działa na zasadzie Oświetlenia LED jako usługi, ponieważ pozwala przedsiębiorstwu na zmniejszenie kosztów i zużycia energii elektrycznej. Jednocześnie wysokość miesięcznej opłaty jest niższa od wygenerowanych oszczędności. Oznacza to, że wymiana instalacji przynosi firmie same korzyści. Ponadto przedsiębiorca nie musi na początku zainwestować żadnych środków (brak wkładu własnego).

Nowoczesne oświetlenie w formule abonamentu pozwala szybko zaoszczędzić przedsiębiorstwu

Co zawiera abonament Luneos w przypadku wymiany oświetlenia?

W przypadku oświetlenia finansowanego abonamentem przedsiębiorca może uniknąć tzw. kosztów ukrytych. Czyli wszystkich wydatków związanych z użytkowaniem instalacji w ustalonym czasie. W przypadku tego rodzaju finansowania miesięczna opłata uwzględnia je wszystkie. Dlatego modernizacja to zysk, a nie koszt.

Abonament w przypadku oświetlenia LED pozwala uniknąć wydatków związanych z:

 • audytem wstępnym i technicznym,
 • pełną modernizacją instalacji i opraw oświetleniowych,
 • opłatami serwisowymi i gwarancją,
 • projektem oświetleniowym.

Gwarancja na instalacje oświetleniowe LED obowiązuje przez cały okres trwania umowy. Czas na jej rozpatrzenie w Luneos wynosi 72 godziny.

Jak wygląda proces modernizacji oświetlenia z Luneos?

Ogólnie można powiedzieć, że współpraca w zakresie oświetlenia z Luneos przebiega w trzech krokach: MODERNIZACJA – FINANSOWANIE – OBSŁUGA. Cały proces wymiany instalacji jest prosty i jasny od początku. Jego elementy to:

 1. Scoring finansowy – określenie zdolności finansowych firmy przez Susi Partners,
 2. Wstępny audyt – ma na celu przygotowanie najbardziej optymalnego rozwiązania dla danej firmy (analiza zużycia energii elektrycznej i kosztów z tym związanych, zapotrzebowanie firmy itp.),
 3. Kalkulacja opłacalności i wykonanie projektu oświetleniowego – przygotowanie pełnej dokumentacji dotyczącej wymiany instalacji oświetleniowej,
 4. Podpisanie umowy – po zaakceptowaniu projektu i zabezpieczenie środków na modernizację,
 5. Audyt wykonawczy – dopasowanie instalacji do warunków panujących w poszczególnych pomieszczeniach,
 6. Wymiana oświetlenia – wymiana oświetlenia zgodnie z projektem,
 7. Odebranie projektu – akceptacja przeprowadzonej modernizacji.

Wymiana oświetlenia może być przeprowadzona niemal w każdym przedsiębiorstwie, w różnych sektorach i branżach. Przed jej wdrożeniem wykonywana jest dokładna kalkulacja oszczędności. Przedsiębiorca staje się właścicielem instalacji po zakończeniu trwania umowy abonamentowej.

Wiarygodny Partner to bezpieczeństwo finansowania technologii LED

Przy wymianie opraw oświetleniowych bardzo ważne jest to, kto jest partnerem danego dystrybutora. W Luneos przykładamy do tego dużą wagę. Od tego zależy zadowolenie klienta, bezawaryjność użytych systemów, a także pewność gwarancji, czyli możliwość jej egzekwowania, gdy zachodzi taka potrzeba.

W Luneos stawiamy na nowoczesną i bezawaryjną technologię. Stosujemy oświetlenie LED tylko sprawdzonych i cenionych producentów, którzy oferują oprawy LED przeznaczone do wymagających pomieszczeń. Tym samym gwarantujemy ich wydajność i prawidłowe działanie przez cały okres użytkowania.  W razie potrzeby skorzystania z gwarancji odpowiedzialność nie jest rozmyta – w zależności od wybranego rodzaju serwisu, przedsiębiorca otrzymuje od Luneos potrzebne wsparcie techniczne i merytoryczne.

Ważne jest dla nas także bezpieczeństwo finansowania. Dlatego współpracujemy z Susi Partners. Jest to szwajcarski fundusz, który ma swoją główną siedzibę w Zurychu. Wyróżnia się on najwyższą wiarygodnością finansową. Zapewnia też stabilne warunki umowy. Dzięki temu nasi klienci mogą mieć pewność, że wymiana opraw dojdzie do skutku, a zabezpieczone na ten cel środki nie zostaną utracone.

Susi Partners gwarantuje stabilne warunki umowy

Dowiedz się jak zmodernizować oświetlenie w Twojej firmie

admin

Author admin

More posts by admin