Skip to main content

Prowadzenie przedsiębiorstwa nakłada wiele obowiązków, w tym także dbanie o zdrowie ale i odpowiednie warunki dla pracowników. Także przed nimi stawiane są coraz wyższe wymagania, jednak aby im sprostać trzeba zapewnić właściwie środowisko pracy. Najlepsze do funkcjonowania jest korzystanie ze światła dziennego, jednak w zakładach przemysłowych często nie ma możliwości zapewnić odpowiedniego poziomu naświetlenia tylko z jego wykorzystaniem.

System oświetleniowy stosowany w halach przemysłowych wiele lat temu, często nie odpowiada współczesnym wymogom. Przede wszystkim nie zapewnia odpowiedniego natężenia oświetlenia dla danego obiektu a w dodatku jest nieekologiczny i energochłonny, powodując wysokie rachunki. Szukając oszczędności i chcąc poprawić jakość pracy w halach produkcyjnych warto zastanowić się nad modernizacją starego oświetlenia, pobierającego duże ilości energii elektrycznej.

Przed rozpoczęciem modernizacji oświetlenia LED w hali produkcyjnej warto zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Przed rozpoczęciem modernizacji oświetlenia LED w hali produkcyjnej warto zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Technologia LED (ang. Light-Emitting Diode ) to najbardziej dynamicznie rozwijająca się technologia oświetleniowa, która coraz skuteczniej konkuruje z tradycyjnymi źródłami światła. Obecnie LEDy właściwie zdominowały rynek dając możliwość dowolnej kreacji systemów oświetleniowych, o wysokich możliwościach funkcjonalności, aranżacji i energooszczędności.

Przykład oprawy LED w hali przemysłowej.

Przykład oprawy LED w hali przemysłowej.

Jak zmodernizować oświetlenie LED w firmie?

Decyzja o zmodernizowaniu oświetlenia LED w hali produkcyjnej to odpowiedni krok w rozwoju firmy. Jak jednak rozpocząć ten proces? Dostępne na rynku oferty dają sporo możliwości, jednak dobrze przeprowadzona modernizacja powinna rozpocząć się od przeprowadzenia odpowiedniego audytu, na podstawie którego powstanie odpowiedni projekt uwzględniający wszystkie aspekty funkcjonowania danego miejsca pracy.

Wybór i dobór odpowiednich elementów oświetlenia oraz profesjonalny montaż zapewnią długoletnie funkcjonowanie nowego systemu. Wszystkie te składniki pozwolą na generowanie oszczędności dla firmy oraz niższe zużycie energii elektrycznej.

Oprawy a lampy to różne pojęcia, błędnie używane jako wymienne w życiu codziennym.

Oprawy a lampy to różne pojęcia, błędnie używane jako wymienne w życiu codziennym.

Lampy przemysłowe LED a jakość pracy w hali produkcyjnej

Jedną z najważniejszych kwestii jest sprawa warunków pracy w halach przemysłowych. Coraz częściej zwraca się uwagę na bezpieczeństwo pracowników oraz wspomaganie ich wydajności podczas prac w halach produkcyjnych. Zastosowanie odpowiedniego oświetlenia hal, dostosowanych do umiejscowienia stanowisk pracy może zdecydowanie podnieść poziom bezpieczeństwa, np. zapobiegając błędom a nawet wypadkom.

Wraz z wiekiem, człowiek ma coraz niższą wydajność wzroku, dodatkowe wielogodzinne skupienie powoduje zmęczenie. Dlatego odpowiedni kąt oświetlenia oraz dobrze dobrane natężenie i barwa światła mogą znacznie poprawić komfort pracy i wydajność pracowników.

Audyt jako pierwszy krok w modernizacji systemów oświetlenia

Dlatego pierwszą kwestią jaką należy rozważyć przy modernizacji oświetlenia jest przeprowadzenie dokładnego audytu, który przedstawi obecny stan oświetlenia oraz jakie są realne potrzeby obiektu. Zmiana oświetlenia na technologię LED często oznacza przeprowadzenie reorganizacji miejsc umiejscowienia opraw w halach. Nowy system oświetlenia zazwyczaj oznacza mniejszą ilość zainstalowanych opraw, a przede wszystkim zmianę ich umiejscowienia na obiekcie.

Audyt odpowie na pytanie jakie jest zapotrzebowanie energetyczne hali przemysłowej i jaki system oświetlenia powinno się zainstalować. Stare oświetlenie zapewne nie uwzględnia obecnie obowiązujących przepisów, dlatego podczas audytu powinno się także zrewidować umiejscowienie lub brak oświetlenia w wymaganych miejscach, np. dotyczącego wyjść ewakuacyjnych.

Audyt opiera się także na analizie zużycia energii elektrycznej i kosztów z tym związanych oraz realnym zapotrzebowaniu firmy, przy jej sposobie funkcjonowania i prowadzenia produkcji.

Odpowiedni audyt zrewiduje aktualne umiejscowienie oświetlenia na hali.

Odpowiedni audyt zrewiduje aktualne umiejscowienie oświetlenia na hali.

Poprawny projekt oświetlenia kluczem do sukcesu

Drugą kwestią przed modernizacją oświetlenia hali jest zwrócenie uwagi na poprawnie przygotowany projekt techniczny. Powinien opierać się o wcześniej przeprowadzony audyt i zawierać wszystkie informacje techniczne i rozwiązane proponowane do danej hali przemysłowej.

Tradycyjne systemy oświetlenia używane w halach zazwyczaj wykorzystujących źródła światła starego typu, przy użyciu których zwiększenie poziomu natężenia oświetlenia oznaczało wzrost kosztów eksploatacyjnych. Modernizacja oświetlenia może to zmienić, ponieważ obecne rozwiązania pozwalają na obniżenie zapotrzebowania na prąd, dochodzące do 70–80%, nawet przy znacznym zwiększeniu intensywności strumienia świetlnego.

Projekt oświetlenia to kolejny krok, którego nie można pominąć.

Dlatego tak ważny jest dobry projekt oświetlenia, który uwzględni wszystkie potrzeby hali produkcyjnej oraz pozwoli na odpowiednie oświetlenie miejsc pracy. Projekt uwzględni wszelkie potrzeby hali, takie jak sterowanie oświetleniem czy umiejscowienie opraw oświetleniowych na hali.

Właściwe zastosowanie nowych technologii to coś więcej niż oświetlenie hal produkcyjnych, to dokładna analiza bieżących potrzeb, problemów i zaproponowanie najlepszych rozwiązań.

Dobór oświetlenia w technologii LED

Na rynku oferowany jest duży wybór źródeł światła, różnego rodzaju oprawy, jednak nie każde będzie odpowiednie do naszej przestrzeni. Dlatego warto polegać na wiedzy doradcy, który analizując potrzeby obiektu oraz specyfikę pracy wybierze najlepszą opcję i pomoże zdecydować wśród różnych możliwości. Należy pamiętać, że jednak wiele z nich cechuje niska jakość i parametry, które nie sprawdzą się w naszym obiekcie.

Właściwy dobór technologii LED to trzecia kwestia, na którą należy zwrócić uwagę.

Nowoczesne oświetlenie LED to nie tylko zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną poprzez ich mniejszą ilości. Tego typu rozwiązania technologiczne odznaczają się bardzo długa żywotnością i wydajnością świetlną, dlatego są rozwiązaniem ekologicznym i tanim w utrzymaniu.

Ekonomiczne wykorzystywanie oświetlenia nie tylko zmniejsza koszty, ale i pomaga w organizacji pracy. Dlatego zainstalowanie nowoczesnego systemu sterowania oświetleniem pozwala nam na zmianę natężenia światła oraz bardziej ekonomiczne wykorzystywanie tej części oświetlenia, która akurat jest potrzebna.

Oświetlenia hal produkcyjnej zmodernizowanymi oprawami pozwoli na polepszenie warunków pracy.

Oświetlenia hal produkcyjnej zmodernizowanymi oprawami pozwoli na polepszenie warunków pracy.

Odpowiednio dobrane oprawy i oświetlenie o odpowiedniej mocy zapobiegnie nadmiernemu zużyciu energii elektrycznej, pozytywnie wpływają na żywotność zamontowanych opraw. Dobór oświetlenia hali na podstawie projektu (a wcześniej audytu) powinien uwzględniać także kwestię dobrze dobranej temperatury oświetlenia, potocznie zwaną barwą światła.

W oświetleniu hal przemysłowych stosuje się zazwyczaj lampy typu High Bay (tzw. kubełki przemysłowe lub płaskie highbay UFO), stosowane głównie w pomieszczeniach wysokich, takich jak hale. Tego typu rozwiązania zapewniają dokładne oświetlenie dużego, okrągłego obszaru pod sobą, w zależności od rozmiaru i kąta ustawionego podczas montażu.

Montaż oświetlenia LED przez profesjonalną ekipę

Profesjonalne zamontowanie nowych opraw LED daje gwarancję długiej żywotności i odpowiedniego działania lamp. Jest to kwestia na którą warto zwrócić uwagę i zdecydować się na ofertę modernizacji, która zawiera usługę montażu przez przeszkoloną ekipę. Dzięki temu przedsiębiorca zyska pewność, że oświetlenie hali będzie zgodne z projektem i wszelkimi normami.

Montaż oświetlenia na terenie hal przemysłowych dokonywany przez przeszkolone osoby pozwoli zadbać o bezpieczeństwo wszystkich pracowników oraz przestrzeganie zasad bhp. W tym przypadku mamy także pewność, że nasz system oświetlenia jest zamontowany poprawnie i wszelkie awarie czy usterki będą mogły być rozwiązane na podstawie gwarancji.

Montaż systemu oświetlenia przez doświadczony zespół to jednak z podstawowych kwestii w projekcie.

Montaż systemu oświetlenia przez doświadczony zespół to jednak z podstawowych kwestii w projekcie.

Zyskujemy także gwarancję, że zamontowano w hali właściwe produkty, zgodnie z poprawną techniką montażu, co da nam pewność, że wykorzystujemy możliwości nowego oświetlenia hali produkcyjnej.

Kwestie bezpieczeństwa dla firmy

Modernizacja oświetlenia w hali produkcyjnej to ważny krok w rozwoju firmy. Należy jednak pamiętać o ostatniej ważnej kwestii – zapewnienie bezpiecznego funkcjonowania nowego systemu oświetlenia hali. Chodzi przede wszystkim o wybór opcji, która zagwarantuje przeprowadzanie serwisu oświetlenia na hali produkcyjnej.

Odpowiednia oferta zapewnia serwis i gwarancję.

W ramach usługi abonamentowej Luneos wszelka odpowiedzialność za awarie i naprawę usterek zmodernizowanego oświetlenia przemysłowego spoczywa na nas, co daje przedsiębiorcy możliwość prowadzenia swojego biznesu bez zajmowania się sprawami napraw czy serwisu przez cały okres trwania kontraktu.

Wydłużona gwarancja pozwoli także na szybsze i sprawniejsze dokonywanie napraw lub wymian uszkodzonych produktów. Daje bezpieczeństwo funkcjonowania nowoczesnych źródeł światła na hali przez wiele lat po ich montażu.

Serwis opraw LED ma duże znaczenie przy ich funkcjonowaniu i żywotności.

Serwis opraw LED ma duże znaczenie przy ich funkcjonowaniu i żywotności.

Zmodernizowane lampy LED przemysłowe – ostatnia kwestia, czyli czas na generowanie oszczędności

Ostatnia kwestia na jaką warto zwrócić uwagę to rentowność inwestycji. Nieodpowiednio przygotowana i przeprowadzona modernizacja nie spełni potrzeb firmy, a nawet może narazić na poniesienie dodatkowych kosztów, np. poprzez częste płatne wymiany opraw LED, lub nieodpowiednie umiejscowienie ich w hali.

W przypadku oświetlenia nie dostosowanego do specyfiki hali problem nieekonomicznego poboru energii oraz nieergonomicznych warunków pracy nie zostanie rozwiązany, lub da tylko nieznacznie lepszy efekt, niż używanie tradycyjnych lamp jako źródła światła.

W ofercie modernizacji oświetlenia LED od Luneos znajduje się pełen pakiet – od audytu, przez projekt, odpowiedni montaż po obsługę posprzedażową zawierającą serwis i wydłużone ubezpieczenie.

Jeżeli szukasz sposobu na szybką zmianę starego oświetlenia w firmie, ale nie masz wystarczającej ilości gotówki, lub nie interesujesz się kolejnym kredem czy leasingiem nasza oferta jest idealna. Usługa abonamentu Luneos pozwoli sfinansować nowe oświetlenie hali, zapewniając przy tym profesjonalny projekt, montaż i serwis w ramach raty abonamentu.

Poza brakiem wymogu wniesienia wkładu własnego klienci Luneos nie ponoszą żadnych kosztów do momentu zakończenia proces modernizacji wszystkich opraw znajdujących się na hali. Dopiero po podpisaniu protokołu odbioru rozpoczynamy cykl rozliczeniowy.

Zmodernizowane oświetlenie LED to mniejsze zużycie energii elektrycznej, a co za tym idzie, niższe rachunki za prąd. To jeden z ważnych elementów transformacji energetycznej firmy oraz odpowiedzialnego prowadzenia biznesu.

Dowiedz się więcej o natychmiastowych korzyściach modernizacji oświetlenia LED

Jak wygląda proces modernizacji oświetlenia z Luneos?

Współpraca w zakresie modernizacji oświetlenia LED z Luneos przebiega w trzech krokach: MODERNIZACJA – FINANSOWANIE – OBSŁUGA. Cały proces wymiany instalacji jest prosty i jasny od początku:

  1. Scoring finansowy – czyli określenie zdolności finansowych firmy przez Susi Partners,
  2. Wstępny audyt – ma na celu przygotowanie najbardziej optymalnego rozwiązania dla firmy
  3. Kalkulacja opłacalności i wykonanie projektu oświetleniowego – przygotowanie pełnej dokumentacji dotyczącej wymiany instalacji oświetleniowej,
  4. Podpisanie umowy – po zaakceptowaniu projektu i zabezpieczenie środków na modernizację,
  5. Audyt wykonawczy – dopasowanie instalacji do warunków panujących w poszczególnych pomieszczeniach,
  6. Wymiana oświetlenia – wymiana oświetlenia zgodnie z projektem,
  7. Odebranie projektu – akceptacja przeprowadzonej modernizacji.

Wymiana oświetlenia może być dokonana w niemal w każdym przedsiębiorstwie, w różnych sektorach i branżach. Przed jej wdrożeniem wykonywana jest dokładna kalkulacja oszczędności, która jest przekazywana firmie. Przedsiębiorca staje się właścicielem instalacji po zakończeniu trwania umowy abonamentowej.

 

Dowiedz się jak zmodernizować oświetlenie w Twojej firmie

admin

Author admin

More posts by admin