Skip to main content

Przyszły rok przywita nas różnymi podwyżkami, w tym wyższą stawką opłaty mocowej. Urząd Regulacji Energetyki podał stawki, które będą obowiązywać odbiorców od stycznia 2022 roku. Niestety wyższa opłata będzie dotyczyć zarówno gospodarstw domowych, jak i odbiorców biznesowych.

Czym jest opłata mocowa?

Pozycja opłata mocowa widoczna na rachunkach pojawiła się jako nowa opłata, obowiązująca od 1 stycznia 2021 r. Jest to forma podatku, który ma pełnić formę funduszu na utrzymywanie rezerw energii produkowanej przez elektrownie węglowe.

Przeczytaj więcej na temat opłaty mocowej.

Jej wprowadzenie związało się z potrzebą zabezpieczenie szczytowego zapotrzebowania na pobór energii elektrycznej przez odbiorców końcowych przyłączonych bezpośrednio do sieci przesyłowej. Zapobieganie niedoborom wytwórczym energii elektrycznej tzw. blackoutom, w szczytowych godzinach zapotrzebowania mocy pobranej z sieci, a także wymusić zmiany sposobu jej pobierania przez odbiorców końcowych, przede wszystkim przez firmy.

Opłata mocowa na fakturze za prąd

Opłata mocowa na fakturze za prąd

Decyzją Prezesa URE stawki widoczne na rachunkach za prąd zwiększą się dla wszystkich odbiorców. Zmienia się także sposób obliczania opłaty mocowej w porównaniu do obecnego roku. Właśnie ogłoszono nowelizację ustawy o rynku mocy i na jej podstawie przedstawiono nowe zasady.

Nowe stawki opłaty mocowej od stycznia 2022

Zgodnie z informacjami zawartymi w komunikacji URE, wyliczając wysokość opłaty mocowej na 2022 rok dla poszczególnych grup odbiorców, regulator -zgodnie ze wskazaniem ustawodawcy – bierze pod uwagę wartość kontraktów mocowych zawartych w ramach aukcji na 2022 rok oraz koszty Zarządcy Rozliczeń. Podsumowując, wzrost opłaty mocowej od 2022 roku jest wynikiem zmiany sposobu kalkulacji stawek.

Wysokość opłaty mocowej odczują wszyscy odbiorcy

Odbiorcy indywidualni z grup G oraz z grupy C1 będą rozliczani według stawki miesięcznej, zależnej od rocznego zużycia energii elektrycznej, płatnej za każdy punkt poboru energii elektrycznej. W 2022 r. będą obowiązywać następujące stawki opłaty mocowej:

  • 2,37 zł przy zużyciu mniejszym niż 500 kWh, wzrost z 1,87 zł;
  • 5,68 zł przy zużyciu od 500 kWh do 1200 kWh, wzrost z 4,48 zł;
  • 9,46 zł przy zużyciu powyżej 1200 kWh do 2800 kWh, wzrost z 7,47 zł;
  • 13,25 zł przy zużyciu powyżej 2800 kWh, wzrost z 10,46 zł.

Odbiorcy biznesowi, korzystający z pozostałych grup rozliczeniowych będą w 2022 r. rozliczani w zależności od ilości energii elektrycznej pobranej z sieci w wybranych godzinach w ciągu doby, czyli we wszystkie dni robocze od 7:00 do 21:59 i wyniesie 0,1026 zł/kWh (wzrost z 0,0762 zł/kWh w 2021 r.).

Przedsiębiorcy odczują duży wzrost rachunków za energię

Podwyżka cen energii elektrycznej widoczna na rachunkach

Możemy się spodziewać, że w przyszłym roku nasze rachunki za prąd się nawet podwoją. Zwiększona opłata mocowa w kontekście firm, szczególnie używających sprzętu o dużej mocy np. do produkcji będzie oznaczać znaczny wzrost wydatków. Podwyżki mogą znacznie obciążyć przyszłoroczny budżet finansowy firmy lub zaprzepaścić plany iwestycyjne.

Niestety, prognozuje się utrzymanie trendu podwyżek oraz nowych podatków, dlatego kolejne miesiące i lata mogą upłynąć pod znakiem niestabilnej sytuacji finansowej.

Trend podwyżek utrzyma się jeszcze przez długi okres

Jak można zapobiec wysokim opłatom na naszych rachunkach?

Najlepszym sposobem na obniżenie rachunków za energię elektryczną jest zainwestowanie we własne źródła prądu. Pobieranie mocy z własnej instalacji fotowoltaicznej zapewni niezależność, uchroni przed kolejnymi podwyżkami oraz zlikwiduje z naszego budżetu koszty np. w postaci opłaty mocowej.

Inwestycja w odnawialne źródła energii jest jednak sporym kosztem, a w obecnych czasach nie każdy przedsiębiorca może lub chce pozbywać się większej sumy aktywów lub starać się o kolejne zobowiązanie w postaci kredytu czy leasingu.

Transformacja energetyczna to najlepsza droga dla polskich firm.

Dlatego oferta transformacji energetycznej 360 od Luneos jest idealnym rozwiązaniem dla polskich przedsiębiorców. Oferujemy innowacyjną usługę opartą na abonamencie a dodatkowo nie wymagamy wkładu własnego. W ramach miesięcznych rat zapewniamy serwis oraz obsługę przez cały okres trwania umowy. Rozpoczęcie profesjonalnego montażu instalacji fotowoltaiczne poprzedzamy przygotowaniem dokładnego audytu oraz projektu. Zapewniamy także wszelką pomoc związaną z dokumentacją instalacji.

Transformacja energetyczna 360 od Luneos to droga do zmniejszenia rachunków firmy

Transformacja energetyczna 360 od Luneos to droga do zmniejszenia rachunków firmy

Wprowadzenie zmian do firmy i postawienie na transformację energetyczną jest w obecnym czasie najrozsądniejszym, i najbardziej opłacalnym krokiem. Poza korzyściami ekonomicznymi, firma zyskuje miano odpowiedzialnego, i dbającego o środowisko miejsca. Działania nakierowane na redukcję emisji CO2 oraz na produkcję zielonej energii są powszechnie doceniane zarówno przez konsumentów, jak i przez partnerów biznesowych.

 

Szukasz rozwiązania na obniżenie kosztów energii? Zamów darmową rozmowę z naszym konsultantem, który zaproponuje rozwiązania dla Twojej firmy.

 

Zamawiam bezpłatną rozmowę z konsultantem

admin

Author admin

More posts by admin